Veľkosť | 2 - 3 cm |
Teplota | 15 - 30 |
pH | 6 - 8 |
gH | 5 - 25 |
Obtiažnosť chovu | ľahká |
Stručná charakteristika druhu
Menej obvyklou variantou krevetiek Neocaridina davidi je N. davidi var. yellow. Varianta vyniká svojím žiarivo žltým sfarbením. Samci sú obvykle o niečo svetlejší než samice, pohlavný dimorfizmus nie je tak viditeľný, ako u červenej varianty. Samice nosia vo vaječníkoch žlté vajíčka, ktoré však niekedy splývajú s farbou panciera. Neocaridina davidu var. yellow má žlté sfarbené telo i končatiny. Sfarbenie kreviet se odvíja od rozmiestnenia a množstva pigmentových zŕn v bunkách, ktoré nazýváme chromatocyty.
Samci sú v dospelosti väčšinou svetlejší a menej intenzivne sfarbený, než samice. Samice naopak s vekom získavajú intenzívnejšiu farbu. Samice nosia vo vaječníkoch obvykle žlté vajíčka. Oplodnené vajíčka pod pleopodami majú taktiež žltú farbu.
Chov
Základnou podmienkou je dobre fungujúce zabehnuté akvárium. Krevety tohoto druhu sú veľmi adaptabilné a odpúšťajú mnoho omylov. Sú preto veľmi vhodné pro krevetkárov začiatočníkov. Nevyžadujú mäkkú, či tvrdú vodu a sú schopné žíť takmer v akejkoľvek ekologicky stabilnejšej nádrži. Vyhovujú im teploty 20 - 26 °C. Teploty nad 28 °C sú pre krevetky celého rodu Neocaridina prinajmenšom nevhodné.Tak ako u ostatných drobných druhov krevetiek, žitie s rybami je problematické. Do spoločnosti týchto kreviet vyberáme veľmi malé a mierumilovné druhy ako sú Danio margaritatus a podobne. Väčšie druhy môžu byť zvlášt mladým jedincom nebezpečné. Záleží však na veľa okoľnostiach chovu, predovšetkým na prostredí nádrže, v ktorej krevety žijú. V huste zarastenom akváriu budú drobné krevety lepšie unikať predátorom, než v nádrži bez úkrytov. Osobne som videl i akvária s krevetami, v ktorých žily parmičky, rasbory i terčovce. Pozrieme sa na veľkost terčovcov a ich nároky na teplotu vody, je jasné, že tento druh krevetky skutočne vydrží všetko.
Odchov
Podobne ako pri chove, je základom odchovu dobre fungujúca nádrž. Vajíčka nosí asi 4 týždne. Vývoj je priami, bez larválneho vývoja. Množí se bez problémov. Pred vyliahnutím sú pod pleopodami viditeľné vajíčka, v ktorých sú pri detailnom pohľade vidieť malé očká krevetiek pripravených k vyliahnutiu. Rastliny poskytujúce úkryt, ako sú akvarijne machy nie sú pre úspěšný odchov podmienkou. Slúžia ale ako dobrý úkryt pre čerstvo zvlečené samice s vajíčky a pre mláďatá, ktoré po vyliahnutí z vajíčok merajú len niekoľko milimetrov. Zvlečky sú biele až priehladné a z akvária ich neodstraňujeme, krevetky ich žerú a sú pre nich zdrojom živin. Teplota k odchovu by mala byť udržovaná medzi 22 - 24 °C. Filtrácia by mala mať póry menšie než mláďatá, v opačnom prípade hrozí zahynutie drobných kreviet v spleti bioakvacitu a ďalších použitých filtračných médií. Odchov stimulujeme častejšou výmenou vody. Prítomnosť jeľšových šištic a dubového lístia zbieraného mimo vegetačnú sezónu nie je v nádrži pre odchov potrebná, ale huminové kyseliny, ktoré sa z nich vyplavujú sú tak tiež dobrým stimulom pre množenie kreviet všetkých druhov. Rozkládajúce sa dubové lístie a jelšové šištice naviac predstavujú pre tieto krevety prirodzený zdroj potravy, ktoré zbierajú drobnými klepietkami opatrenými štetinkami. Aj keď tieto žlté krevetky patria k druhu Neocaridina davidi, je ich množenie väčšou akvaristickou verejnosťou ťažšie, než u červenej varianty red cherry.
Kam ďalej?