Veľkosť | 2 - 3 cm |
Teplota | 15 - 30 |
pH | 6 - 8 |
gH | 4 - 25 |
Obtiažnosť chovu | ľahká |
Stručná charakteristika druhu
Neocaridina davidi var. green je asi najživšia nenáročná riasožravá krevetka s mimoriadnou plodnosťou. Jej zelené sfarbenie vyniká podobne ako u ostatných kreviet predovšetkým v prosperujúcej nádrži. Keď se jej darí horšie alebo pod nevhodným osvetlením sa sfarbuje menej intenzívne. Staršie samice sú intenzívnejšie sfarbené a majú na chrbte výrazne svetlý pruh zo žltkastým nádychom. Samci sú svetlejší a tak ako samice majú často na tele tmavšie pruhy. Samice nosia vo vaječníkoch a pod pleopodami tmavo zelené až načernalé vajíčka. Časom však z oranžovejú. V zrovnání s ostatnými druhmi drobných krevetiek sú krevetky mimoriadne plodné.
Chov
Základnou podmienkou je dobre fungujúce zabehnuté akvárium. Krevety tohoto druhu sú veľmi adaptabilné a odpúšťajú mnoho omylov. Sú preto veľmi vhodné pre krevetkárov začiatočníkov. Nevyžadujú mäkkú, či tvrdú vodu a sú schopné žíť takmer v akejkoľvek ekologicky stabilnejšej nádrži. Vyhovujú im teploty 20 - 26 °C. Teploty nad 28 °C sú pre krevetky celého rodu Neocaridina prinajmenšom nevhodné. Tak ako u ostatných drobných druhov krevetiek, žitie s rybami je problematické. Do spoločnosti týchto kreviet vyberáme veľmi malé a mierumilovné druhy ako sú Danio margaritatus a podobne. Väčšie druhy môžu byť zvlášt mladým jedincom nebezpečné. Záleží však na veľa okolnostiach chovu, predovšetkým na prostredí nádrže, v ktorej krevety žijú. V huste zarastenom akváriu budú drobné krevety lepšie unikať predátorom, než v nádrži bez úkrytov. Osobne som videl i akvária s krevetami, v ktorých žily parmičky, rasbory i terčovce. Pozrieme sa na veľkost terčovcov a ich nároky na teplotu vody, je jasné, že tento druh krevetky skutočne vydrží všetko.
Odchov
Táto varieta je oproti ostatným druhom a variantám mimoriadne plodná. Vajíčka pod pleopodami nosia už veľmi mladé sotva 1 cm veľké samice. Podobne ako pri chove, je základom odchovu dobre fungujúca nádrž. Vajíčka nosí asi 4 týždne. Vývoj je priami, bez larválneho vývoja. Množí se bez problémov. Pred vyliahnutím sú pod pleopodami viditeľné vajíčka, v ktorých sú pri detailnom pohľade vidieť malé očká krevetiek pripravených k vyliahnutiu. Rastliny poskytujúce úkryt, ako sú akvarijne machy niesú pre úspěšný odchov podmienkou. Slúžia ale ako dobrý úkryt pre čerstvo zvlečené samice s vajíčky a pre mláďatá, ktoré po vyliahnutí z vajíčok merajú len niekoľko milimetrov. Zvlečky sú biele až priehladné a z akvária ich neodstraňujeme, krevetky icg žerú a sú pre nich zdrojom živín. Teplota k odchovu by mala byť udržovaná medzi 22 - 24 °C. Filtracia by mala mať póry menšie než mláďatá, v opačnom prípade hrozí zahynutie drobných kreviet v spleti bioakvacitu a ďalších použitých filtračných médií. Odchov stimulujeme častejšou výmenou vody. Prítomnosť jeľšových šištic a dubového lístia zbieraného mimo vegetačnú sezónu nie je v nádrži pre odchov potrebná, ale huminové kyseliny, ktoré sa z nich vyplavujú sú tak tiež dobrým stimulom pre množenie kreviet všetkých druhov. Rozkládajúce sa dubové lístie a jelšové šištice naviac predstavujú pre tieto krevety prirodzený zdroj potravy, ktoré zbierajú drobnými klepietkami opatrenými štetinkami.