Veľkosť 7 - 9 cm
Teplota 15 - 30
pH 7 - 8
gH 4 - 25
Obtiažnosť chovu ľahká

Stručná charakteristika druhu

Macrobrachium dayanum radíme medzi veľkoramenné krevetky patriace do čelede Palaemonidae. Veľkosťou (samice majú až 7 cm, samci až 9 cm) je väčšia ako všetky bežne chované krevetky z rodov Caridina a Neocaridina. Z etologického hľadiska je M. dayanum asi najpozoruhodnejšou krevetkou chovanou v sladkovodných akváriách. Skôr bola táto krevetka známa pod synonymom Palaemon dayanus a Macrobrachium sintangense. Slovenské názvoslovie pre túto krevetu, tak isto ako pre ostatné krevetky nemáme, v obchodoch, u predejcov či chovateľov v zahraničí ju môžeme nájsť pod názvom Kaira river prawn, Red dusty, Ringelhangarnele, Shoko Garnele či Crevette chocolat. Jej domovinou je južná India v okolí Bengálského zálivu a rieky Kaira.


Samce majú obrovské klepetá. Tento znak je v rode Macrobrachium obyčajný, avšak u bežne chovanom druhu M. lanchesteri sa samci s takými klepety nevyskytujú. Klepetá jej neslúža len na okrasu, loví ňou korisť. V prírode sa tieto Macrobrachiá živia poväčšinou uhynutými rybkami. V akváriu krmíme potravou pre krevetky a raky s veľkým podielom proteinovej zložky, môžeme pridávať aj obarenú žihľavu. Najvhodnejšia je však živá strava ako perloočká, larvy hmyzu, larvy komárov a podobne. Dokáže uloviť menšie krevetky či rybky , ale pri určitých podmienkach sú schopné relativne mierumilovného súžitia s obyvateľmi akvária. Dokonca s obyvateľmi ktorí sú aj desaťkrát menší než dospé krevetky tohto druhu.

Chov

Akvárium by malo mať minimálne veľkosť okolo 50 litrov s dostatkom úkrytov a rozčlenený machový porast. Chov nie je zvlášť zložitý, krevetky však potrebujú dostatok miesta, na malom priestore môže dochádzať k potýčkam. V nádrži je vždy jeden či viac dominantných samcov, ktorí celé akvárium, alebo jeho čásť považujú za svoje teritórium. Záleží samozrejme na veľkosti akvária. V sto a viac litrových nádržiach môžeme nájsť aj niekoľko dominantných samcov. Týto samci majý výrazne väčšie klepetá než ostatný samci a výlučne oni sa pária so samicami a plodia s nimi potomstvo. Niekedy se stane, že sa pri obrane svojho teritória samec pustí do šarvátky s ostatnými samcami v akváriu. Potom sa môže stať, že slabší jedinec príde o klepeto. Táto situácia však pre slabšieho samca nie je fatálna a klepeto či iná končatina po zvleku krevetke dorastie. 

Odchov

Výnimočný je druh M. dayanum tým, že nemá larválne štádium. Samice nosia na pleopodách niekoľko desiatok vajíčok asi 30 – 50 dní. Z vajíčok se liahnu malé takmer priehľadné krevetky, ktoré sa s prvou časťou svojho života ukrývajú. Po dvoch mesiacoch môžeme v akváriu pozorovať takmer verné kópie rodičov s tým, že väčšinou ešte nerozlíšíme pohlavie mladých jedincov.

 

Kam ďalej?

Prečítajte si aj o ďalších druhoch krevetiek, viac v hlavičke druhy.