Veľkosť 2,5 - 3 cm
Teplota 15 - 30
pH 6 - 7
gH 4 - 12
Obtiažnosť chovu stredná

Stručná charakteristika druhu

Caridina cantonensis „Crystal red“ patrí medzi najkrásnejšie drobné krevetky. Vzhľadom k jej atraktivite ju s Neocaridina davidi var. Red (Cherry) môžeme nájsť v niektorých akvaristikách. O ostatné druhy vo väčšine chovproduktov nezavadíme.

Chov

Štručne môžeme povedať, že „crystalky“ patria medzi krevetky, ktoré nejde doporučit úplným začiatočníkom medzi akvaristami. Teplotu by sme mali udržiavať na 20–27 ° C. Vodu uprednostňujú skôr mäkkú, celková tvrdosť do 16° dGH, uhličitanová do 6 ° dH. pH by malo byť udržováné medzi 6,0 a 6,8. Celkový obsah dusitanov a dusičnanov by mal byť čo najmenší. Vzhľadom k veľkosti (v dospelosti má cca 2,5cm) je možné tieto krevetky chovať aj v malých nádržiach (pod 20 litrov). Vždy však platí, že vo väčšej nádrži se lepšie udržuje stabilita ekosystému, celkovo je menšie akvárium náchylnejšie na výkyvy teploty a parametre vody. Krevetky sú vyslovene skupinové živočichy, mali by sme ich teda od začiatku chovať aspoň 10 kusov. Tento faktor má aj ľudské hľadisko - pri nízkom počte obyvateľov akvária sú krevetky plaché a viac sa schovávajú, chovateľ se teda skôr než pozorováním jedinečných prejavov krevetiek zaoberá ich hľadáním. K chovu i odchovu Caridina cantonensis sú vhodné substráty, ktoré nemajú veľké zrná. Veľmi vhodné sú ílové substráty vyrobené priamo pre chov kreviet – upravujú parametre vody na potrebné hodnoty bez akýchkoľvek zásahov chovateľa.Tak ako ostatným krevetám, môžeme „crystalkám“ podávať nasekané živé či mrazené krmivo (cyklop, artémia, nítenky), obarenú žihľavu či krmivo určené priamo pre krevety obsahujúcí spirulinu, chlorelu a pod.


 Jelšové šištice sú v nádržiach s krevetkami takmer nepostrádateľné

Odchov

Samice majú o niečo gulatější tvar, než samci. Vaječníky sú viditeľné podstatne horšie, než u variant druhu Neocaridina davidi. Samice Caridina cantonensis majú taktiež oblejšie pleopody (tvarovo vyzerajú, akoby mali väčšiu brušnú dutinu). Čím sú krevetky staršie, tým lepšie je pohlavie rozoznateľné. To platí u všetkých druhov kreviet. Caridina cantonensis „Crystal red" má priamy vývoj, po približne štyroch týždňoch se liahnu asi 1,5 mm velké krevetky.

Často sa objavujú otázky, čo s krevetkou, ktorá už nosí vajíčka pod pleopodami. Chovateľ vždy prejavuje nadšenie a má tendenciu sa o krevetku zvlášť starať a pod. Opak je ale pre krevetku lepším riešením. Všeobecne platí, že pokiaľ vidíme krevetku, ktorá už má vajíčka pod pleopodami, je najlepšie ju nechať v akváriu, v ktorom je a neprelovovať ju. Stresom z prelovovania sa stává, že krevetka oplodnené vajíčka pustí a o mladé krevetky prídeme. Vajíčka sú zo začiatku čierne, postupom času sa obsah stáva transparentným. Po vyľiahnutí majú už krevetky červenobielu farbu. Mladé krevetky nemusíme zvlášť kŕmiť, v dobre zabehnutej prosperujúcej nádrži sa nájdu potravu sami. Všetky mladé krevetky vyzerajú zo začiatku ako samci, pohlavnú dospelosť dosahujú po cca 2–3 mesiacoch.

 

Kam ďalej?

Prečítajte si aj článok o filtrujúcich a veľkorammenných krevetkách. Články nájdete v hlavičke chov.