Veľkosť | 8 - 12 cm |
Teplota | 15 - 30 |
pH | 6 - 7 |
gH | 2 - 10 |
Obtiažnosť chovu | stredná |
Stručná charakteristika druhu
Atyopsis moluccensis patrí medzi najväčšie a najzaujímavejšie krevetky chované v našich sladkovodných akváriách. V niektorých zdrojoch ju môžeme nájsť pod synonymom Atya moluccensis, ďalej ako Atya armata, Atya bisulcata, Atya lineolata a dalšími názvami. Ustálený slovenský názov, tak ako väčšina sladkovodných krevetiek nemá. Častými obchodnými názvami sú Wood shrimp, Bamboo shrimp a Radgarenele. Narozdiel od populárnych riasožravých krevetiek nezbavia nádrž prebytkov rias. Ale pár Atyopsisov sa môže stať krásnou dominantou väčšieho krevetkária s mierumilovným osadenstvom. Najtypickejším znakom, podľa ktorého ju môžeme identifikovať a ktorý ju preslávil asi najviac sú prvý a druhý pár končatín (chelipedy), ktoré sú zakončené filtrujúcimi vejárikmi, do ktorých krevety lapajú potravu. Sfarbenie je veľmi variabilné. V našich nádržiach môžeme naraziť na jedincov žltej, oranžovej, hnedej i zelenej farby. Záleží na podmienkach v ktorých je kreveta chovaná a farbe substrátu či predmetu na ktorom sa kreveta najčastejšie vyskytuje. Chrbtom od hlavy k chvostu vedie svetlo hnedý až žltý pruh. Dorastajú približne do 10 cm. Údaje o dĺžke života se líšia. Najčastejšie sa uvádza životnosť tohto druhu cca 5 rokov, existujú však i informácie o tom, že sa jedinec môže dožiť až 10 rokov. Druh má nepriamy vývoj. Po spárení a niekoľko týdžňoch vývoja vajíčok se ľiahnu larvy, ktoré sú riekou unášané k ústiu rieky do mora. Larvy vyžadujú úplne slanú morskú vodu. V nej prejdu cez mnoho instarov (vývojových štádií). Z posledného instaru sa po zvlieknutí liahu malé krevetky, ktoré vyzerajú takmer ako dospelé jedince. Tieto 1 – 1,5 cm veľké krevetky následne putujú cez ústie späť do horných partií toku rieky, kde dospievajú.
Chov
Na chov nie sú náročnejšie než bežne chované druhy drobných riasožravých krevetiek. Mali by sme im však poskytnúť dostatočne veľkú nádrž (aspoň 30 - 50 l). Teplota by nemala klesnúť pod 18ºC, zároveň by nemala prekročit 30ºC. Obzvlášť vyžšie teploty nie sú krevetkami dobre znášané. Na parametre vody nie je tento druh nijak náročný, pridávanie hnojiv však neznášajú. Atyopsisy chovám niekoľko rokov a jediný úhyn viac jedincov zároveň som zaznamenal po pridání malého množstva akvarijneho hnojiva (údajne vhodného ku krevetám). Podobne ako u ostatných druhov krevetiek je doporučovaná častejšia výměna vody. Krevetky tohoto druhu s vďakou primajú takmer akúkoľvek stravu (vločky, granule, žihľavu, nítenky a pod.), podmienkou je, že musí byť rozdrtená a unášena prúdom. Prúdiaca voda je teda jednou z podmienok dobrého chovu.
Odchov
O rozmnožování druhu Atyopsis moluccensis sa v odbornej literatúre zaťiaľ veľa nepíše, pretože v zajatí je odchov považovaný za veľmi obtiažny a zaťiaľ nebol v odbornej literatúre doložený či popípsaný. Mnoho zdrojov uvádza, že u krevetiek Atyopsis moluccensis je veľmi výrazný pohlavný dimorfizmus. Samci se vyznačujú nápadne velkým prvým párom kráčavých končatín. Sú však chovatelia, ktorí u svojich samcov tento znak nespozorovali. V týchto chovoch je veľmi obtiažne rozoznať samce a samice. Pri detailnom pohľade je možné u samíc pod karapaxem vidieť svetlo hnedé vajíčka. Samice sú v týchto chovoch o niečo mohutnejšie než samci.
Kam ďalej?