Na akvaristických diskusných fórach sa so železnou pravideľnosťou objavujú dotazy ohľadne použitia aktívneho uhlia v akváriu. Otázky (ale i odpovede) sú plné mätúcich informácií a bludov. Akvaristi a hlavne začiatočníci akvaristi, dezorientovaní reklamou v časopisoch a na internete šíria tieto bludy ďalej a ďalej a nemá to konca. Preto som sa pokúsil o tento súhrnný text, ktorý si kladie za cieľ dve veci :
1) objasniť celú problematiku
2) ušetriť vám peniaze
Aktívne uhlie je priemyselne vyrábaný uhlíkatý produkt s pórovitou štruktúrou a veľkým vnútorným povrchom (400-1500 m2/g), ktorý môže pútať (absorbovat) široké spektrum látok. Celkový objem pórov je 0,2 ml/g a viac, šířka pórov je v rozmedzí 0,3 až 1000 nm. Poznámka : Pre lepšiu predstavu - kávová lyžička (cca 5g) aktívneho uhlia (AU) predstavuje povrch s plochou fotbalového ihriska (cca 100 x 70m).
Aktívne uhlie sa dá vyrobiť v podstate z akéhokoľvek organického materiálu. Dnes se vyrába predovšetkým z čierneho uhlia respektíve antracitu, z kokosových škrupín a z dreva. Skôr bola bežná aj výroba z kostí.
Rozoznávame 2 hlavné výrobné metódy:
1) aktivácia v plynnej fáze- pôsobením priehratej vodnej pary (pri teplotách 700 -1000°C) se v surovine vytvárajú požadované štruktúri pórov. Takto vznikajú jemné pórovité druhy aktívneho uhlia.
2) chemická aktivácia- na surovinu sa pôsobí dehydratačným činidlom (chlorid zinočnatý alebo kys. fosforečná), pri zahriatí na 400-600°C dochádza k aktivácií. Takto vznikajú širokopórovité druhy aktívneho uhlia.
Rozoznávame tri druhy aktívneho uhlia : práškové, zrnové a granulované.
1.práškové aktívne uhlie - je definované podľa CEFIC tak, že 90% častíc je menších než 0,18 mm. Používa sa pre priemyslové čistenie kvapalín. Po absorpcií sa aktívne uhlie odstraňuje z kvapaliny filtráciou.
2.zrnové aktívne uhlie - je definované podľa CEFIC ako uhlie s min. 90% obsahom častíc nad 0,18 mm. Zrnové aktívne uhlie sa skládá z drtených zŕn s daným priemerom častíc (s tým, že se toleruje 5 % obsahu nad a pod sýtne veľkosti). Používa sa hlavne pre čistenie kvapalín, predovšetkým vody. Aktívne uhlie sa plní do absorbérov alebo iných filtračných jednotiek. Pre čištenie vzduchu sa používá len hrubo zrnné aktívne uhlie (2-5 mm).
3.granulované aktívne uhlie - je aktívne uhlie vo forme valčekov s identickým priemerom a rozdielnou dĺžkou. Priemer valčeka býva niekoľko milimetrov. Granulované aktívne uhlie je používané na čistenie vzduchu a plynov v absorbéroch a filtračných jednotkách.
Všetky látky sú do určitej miery absorbovateľné. Najlepšie sa absorbujú organické a nepolárne zlúčeniny (aktívne uhlie je nepolárny absorbent), tj. rozpoušťadlá, farbivá, oleje apod. a anorganické látky s väčšou molekulovou hmotnosťou (tažké kovy, jód) Absorbovateľnost látok všeobecne stúpa s bodom varu a s vzrastajúcou molekulovou hmotnosťou.
V akvaristike sa aktívne uhlie využíva k odstráneniu zbytkov liečiv, farbív (výluhy z koreňov) a akýchkoľvek ďalších organických látok, zápachu, ťažkých kovov, produktov chlorácie. Nehodí sa k odstraňovaniu dusičnanov a znižovaniu tvrdosti vody.
Blud prvý : Ste akvarista? Potom potrebujete aktívne uhlie. Nie je to pravda. Úplne v pohode sa bez neho obídete. Všetky nežiadúce látky v akváriu ide odstrániť opakovanou výmenou vody. A čo sa úpravy čerstvej vody týka, uvedomte si, že ide o pitnú vodu. Pokiaľ nepotrebujete nejakú špecialnu (napríklad vývojovú) vodu, sú ďalšie úpravy zbytočné.
Blud druhý : "Náplň (s aktívnym uhlím) vymeňte 1x mesačne". [ www.akva-tera.myeshop.cz/cs/detail23767.html ]. To je samozrejme tiež hovädina, z ktorej bude mať prospech tak maximálne výrobca a predajca. Vaše akvárium len ťažko. Aktívne uhlie sa používá len krátkodobo a jednorázovo (napríklad k odstraneniu zbytkov liečiv). Dlhodobé používanie aktívneho uhlia je kontraproduktívne až škodlivé, lebo odstraňuje z vody i žiadúce látky (hnojivá a v nich hlavne mikroprvky viazané na cheláty, huminové kyseliny, hormóny, vitamíny atď.)
Blud tretí : "Filtračné vložky obsahujúce v svojej štruktúre aktívne uhlie se smú používať len krátkodobo, aby sa zachytené látky znovu nevracali do vody" (citované z oficiálnej stránky www.eheim.sk!) [8] Prvá veta je v poriadku, druhá vôbec. Ako už bolo vysvetlené vyžšie, samovoľné uvoľnenie raz naabsorbovaných látok zpäť do akvária nepripadá v úvahu. K desorpcií dochádza len za extrémnych podmienok, ktoré sa nedajú v akváriu dosiahnuť. Po vyčerpaní absorpčnej kapacity aktívne uhlie nič neabsorbuje, ale ani nič neuvolňuje. Kto niečo také tvrdí, robí to kôli tomu, aby vám vzápetí ponúkol nové uhlie :o) ... Je smutné, že k šíreniu takýchto nezmyslov prispievajú aj stránky renomovanej firmi, ktorá je práve v oblasti filtračnej techniky pre akvária takmer legendou. Hlavným problémom používania aktívneho uhlia spočívá v tom, že akvarista nevie, čo vlastne má. Nepozná druh aktívneho uhlia, nepozná jeho kapacitu pre jednotlivé látky a nepozná koncentráciu týchto látok v akvarijnej vodě. A aj keby to všetko vedel, asi ťažko bude počítať, ako dlho aktívne uhlie vydrží absorbovať škodliviny z akvarijnej vody. Z predchádzajúceho textu je jasné, že predavač na akvaristovu otázku "Ako dlho uhlie vydrží? Dá sa regenerovať vyvarením? A koľkokrát?" nemôže predavač pri najlepšej vôli dobre odpovedať.
Okolo aktívneho uhlia sa v akvaristike vytvorila falošná aureola, ktorú využili výrobcovia i obchodníci. Jeho praktické uplatnenie je ďaleko menšie, než sa všeobecne myslí
Ďalej
Prečítajte si aj moje ďaľšie články o chemizme vody, napríklad o jeľšových šišticiach